środa, 21 lutego 2018

Hydroprzedszkole w pigułce

Wężyki napowietrzające
Zanim do hydroprzedszkola trafią sadzonki papryk, należy przygotować zestaw. W tym celu należy skompletować następujące przedmioty:

- pojemnik z  pokrywką - w moim przypadku o pojemności 20l od znanego szwedzkiego sprzedawcy (cena 10zł + 5zł),
- napowietrzacz akwariowy (o mocy 5W i o wartości 23 zł) z kamieniem napowietrzającym - w tym roku używam giętkich wężyków napowietrzających wykonanych z gumy, zakupionych na ali po $1 za sztukę.
- koszyczki (24 sztuki, 20gr za sztukę)


W pokrywce wycinamy otwory, w moim przypadku udało się ich zrobić 24 sztuki. Z boku pojemnika wywierciłem mały otwór na wężyk doprowadzający powietrze. Teraz wystarczy przeciągnąć wężyk, podłączyć z jednej strony do pompki a z drugiej do kamienia. Pojemnik napełniłem wodą kranową i włączyłem napowietrzanie. Tak przygotowany zestaw, będzie pracował parę dni przez 4-5h dziennie by woda był dobrze napowietrzona, zanim do koszyczków trafią pierwsze kiełki. Folia alu przykrywająca otwory na koszyczki na razie zapobiega nadmiernemu parowaniu oraz blokuje dostęp światła do wody, zapobiegając rozwijaniu się glonów.

Przed przeniesieniem kiełków, woda zostanie wzbogacona o nawóz, który stosuję od dwóch sezonów. Dla młodych roślin nie trzeba dużego stężenia, zważywszy, że jest to miejsce tymczasowego rozwoju zanim trafią do docelowych pojemników, doniczek czy do gruntu. Na około 20 l wody użyję takiej mieszanki:
  • 3g nawozu Fertisal (nawóz do uzyskiwania bujnych kwiatów) skład: NPK 6-18-36, 1.8% Mg, 2% S, 0.02% B, 0.01% Cu, 0.10% Fe, 0.05% Mn, 0.002% Mo, 0.025% Zn
  • 2g siarczanu magnezu MgSO4
  • 3g azotanu wapnia Ca(NO3)
a następnie za pomocą kwasu ortofosforowego obniżę pH do wartości 6.2. Samo dodanie nawozu powoduje obniżenie pH wody z 7.6 (pH mojej wody kranowej) do 6.5. W fazie wegetatywnej lesze jest stosowanie kwasu azotowego, ale niestety zakup jest kontrolowany i osoba prywatna nie ma takiej możliwości. Oczywiście można skorzystać z preparatów typu pH down, które można zakupić bez problemu, ale koszt jest przynajmniej 300% wyższy niż czystych odczynników chemicznych.

Poniżej galeria hydroprzedszkola, kiełek widoczny na przedostatnim zdjęciu został umieszczony w koszyczku na potrzebę zdjęcia, po czym trafił z powrotem do pojemnika i pozostałymi kiełkującymi nasionami. Na ostatnim zdjęciu pojemnik z kiełkującymi nasionami. Po 8 dniach dziewięć posiada liścienie, a kolejnych jedenaście zaczyna kiełkować. Myślę, że za kilka dni, w piątek lub sobotę kiełki trafią do hydroprzedszkola.
Pojemnik, pompka i wężyk napowietrzającyHydroprzedszkole i mały growbox
Growbox to prosta konstrukcja czterech ścian, podłogi i sufitu, wyłożone ekranem zagrzejnikowym, a w ściankach wywiercone otwory wentylacyjne, dwa w nich wyposażone w 120mm wentylatory komputerowe, na dole wtłaczający, na górze wyciągający. Oświetlenie to używana lampa CFL o mocy 125W i barwie DUAL (2700 i 6500K). Postawa boxa ma wymiar 40x50 a wysokość to 90cm. Temperatura na poziomie pokrywki przy włączonej lampie to ok 27°C natomiast w nocy to ok 20°C. Fotoperiod ustawię na 20/4, później zmienię na 16/8.

Pokrywka z otworami

Pierwszy z 24 koszyczków, pokrywka pokryta folią alu.

Pierwszy kiełek w koszyczku
Kiełkujące nasiona

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz